Számtalan szebbnél szebb kirándulóhely van Maros megyében, ahol gondosan jelzett turistaútvonalak segítik a természetkedvelőket a tájékozódásban. Mindezek közül kiemelkedik egy hely, amely nagy népszerűségnek örvend a természetjárók körében: az Istenszéke.
Ez a 1381 méter magas hegycsúcs a Kelemen-havasok délnyugati részén található, a Kelemen-vonulat legnyugatibb része. Az Istenszékét északon a Dornai-medence és a Borgói havasok övezik, keleten a határvonalat a Dornai-, a Borszéki- és a Bélbori medencék alakította vonal képezi.
Az Istenszéke egy 1381 méter magas andezit tömb, amely egy tisztás közepén magasodik a Bisztra és a Galonya völgye fölé. Nevének eredetére az hegytömb alakját szokták magyarázatként emlegetni, hiszen távolról nézve a hegy egy hatalmas székhez hasonlít.
A népi hiedelem szerint ez a hely valamikor ősi pogány áldozóhely volt, ennek titokzatossága sokak szerint még ma is érezhető itt ebben a tájban. Ha felkapaszkodunk a meredek emelkedőn, gyönyörű látványban lesz részünk, ráláthatunk ugyanis a főgerincre és a Görgényi havasokra. Az Istenszéke minden évszakban látogatható, de el kell mondanunk, hogy ősszel és télen fokozott figyelemmel kell kísérni az időjárásjelenéseket, és annak megfelelően tervezni a kirándulást.
Ha földtani szempontból vizsgáljuk az Istenszékét, elmondható, hogy pliocénkori piroxénes andezitből, magmás kőzetből épült fel. A hegytömb nagy részét földpát kristályok, kvarc és üveg alkotják. A hegynek a székhez hasonlító részénél figyelhető meg az andezit, amely 15-20 méteres tömbök formájában látható, és egy óriási vár romjaira emlékezteti a természetjárókat. Az eróziós folyamat következtében hatalmas kőfolyások váltak le a szikláról. Itt az átkelés nehezebb és veszélyesebb, mert nincsen ösvény, ahol biztonságosan át lehetne kelni.
Az Istenszéke szomszédságában, az északi gerincen találjuk az 1760 méteres Tizenkét Apostol nevű sziklacsoportot is, amelyet főként a szelektív erózió alakított mai formájára.
Az Istenszékéhez több útvonal is elvezet. Megközelíthető a DN15-ös számú országútról, amely Marosvásárhely Maroshévízzel köti össze, vagy a Marosvásárhely-Maroshévíz közötti vasút igénybevételével is. A természetvédelmi területre négy jelzett turistaútvonalon lehet feljutni. Ezek a következők: kék színnel jelölt túraútvonal, amely a déda-bisztrai gerincösvényen vezet végig. A második turistaútvonal, a kék háromszöget követve, a Bisztra patak völgyétől az Utas patak mentén visz fel a hegyig. A harmadik turistajelzést követve, a kék pont, a Bisztra patak völgyéből a Hidas patak mentén tudunk eljutni az Istenszékéig. És a negyedik útvonal a Nagy-Galagonya patak mentén kísér fel bennünket a hegyre.
Tudnunk kell, hogy Istenszéke természetvédelmi terület, ezért az itt élő állat- és növényfajok védettek. A természetvédelmi terület látogatása természetesen megengedett, de van néhány szabály, amit a látogatóknak be kell tartaniuk. Ezekből álljon itt néhány:
- Tilos a természetvédelmi területen a motorizált járművek használata.
- A természetvédelmi területen csak a kék sávval és a kék ponttal jelzett útvonalakon szabad haladni.
- A turistaútvonalak, jelzések rongálása, eltávolítása tilos.
- Tüzet gyújtani csak az erre a célra kijelölt helyeken szabad.
- A sátrazás szintén csak az erre a célra kijelölt helyeken megengedett.
- Tilos a fák kivágása, rongálása.
- Szemét tárolása, eldobása szigorúan tilos a természetvédelmi területen.
Az Istenszéke Maros megye egyik legnépszerűbb, leglátogatottabb kirándulóhelye, amely páratlan szépségével, csendjével, gazdag állat és növényvilágával várja a természetjárókat.
További fontos és érdekes tájékoztatásért látogasson el a visitmures oldalára.